Сак булыгыз, «Телефон мошенниклары»!

2020 елның 20 ноябре, җомга

Безнең илдә банк карталары белән җинаятьләр саны арта. Мошенниклар гражданнарга карата ышанычка ышана, әлеге карталарны белә һәм хәтта корбаннарны үз счетларына акча күчерергә мәҗбүр итә.

Төрле вариацияләр булган «ышаныч өчен» акча урлау схемасы җинаятьчеләрнең иң популяры булды. Клиент банкның ялган хезмәткәреннән шалтырату ала. Җинаятьче, янәсе, карта белән шикле операцияне ачыклаган, дип хәбәр итә.   Аннары ул шулай ук төрле мәгълүматлар  сорый:  карта, CV-код, СМС код яки пароль. Шуннан соң бу мәгълүматлар акча урлау өчен  кулланылар. Нәтиҗәдә, клиент акчаны үзе биргән һәм банк аларны кире кайтара алмый.

Әйтик, 2020 елның 20 ноябрендә Россия Эчке эшләр министрлыгының Кайбыч районы буенча бүлеге җирле кеше гаризасы буенча РФ Җинаять кодексының 158 ст.3 ө. «г» п. буенча банк счетыннан акча урлау факты буенча җинаять эше кузгатты.

Зыян күрүчегә телефон аша банкның куркынычсызлык хезмәте хезмәткәрләре тарафыннан таныш булмаган затлар мөрәҗәгать иткән. Алар аңа хәбәр итүе буенча,  әлеге кешегә  кредит рәсмиләштерелгән һәм аннулировать итү өчен  гариза кирәк диеп аңлаталар. Мошенниклар шулай ук аңа исәпләнгән акчаларны банк счетына кире кайтарырга кирәк, дип тә хәбәр итәләр. Зыян күрүче шалтыратучылар күрсәтмәсе буенча эш иткән, СМС кодын атаган. Нәтиҗәдә, аның банк картасыннан 80485 сум урланган.

Шуны истә тотарга кирәк, куркынычсызлык хезмәте беркайчан да клиентларга үзе шалтыратмый һәм шәхси мәгълүматларны атауны сорамый.

Картада операцияне раслау өчен СМС кодны, шулай ук пин-код яки CV-кодны беркемгә дә хәбәр итәргә ярамый.

Район прокуроры урынбасары Ф.Ф.Хафизов