Татарстан Республикасы буенча СФР бүлеге эш бирүчеләргә икътисадый эшчәнлекнең төп төрен раслау кирәклеге турында искә төшерә

2024 елның 12 апреле, җомга

Россия Социаль фондының Татарстан бүлеге ел саен 15 апрельгә кадәр барлык эш бирүчеләр (теләсә нинди оештыру-хокукый формадагы юридик затлар) җитештерүдә бәхетсезлек очракларыннан һәм һөнәри авырулардан мәҗбүри социаль иминиятләштерү буенча икътисадый эшчәнлекнең төп төрен расларга тиешлеген искәртә.

Әлеге процедура оешманың быел нинди һөнәри куркыныч классын һәм мәҗбүри социаль иминиятләштерүгә иминият взнослары тарифын билгеләргә мөмкинлек бирә.

"Исключение булып икътисади эшчәнлекнең төп төрен раслау таләп ителмәгән шәхси эшмәкәрләр тора. Мондый иминиятләштерүчеләр өчен ОВЭД шәхси эшмәкәрләрнең Бердәм дәүләт реестрында күрсәтелгән төп эшчәнлек төренә туры килә.Шулай ук билгеләп үтәм, ОВЭД эшчәнлегенең беренче елында узган елда үз эшчәнлеген башкармаган яңа төзелгән иминиятләштерүчеләр тарафыннан расланмый», — дип төгәлләде Татарстан Республикасы буенча ОСФР идарәчесе Эдуард Вафин.

Икътисади эшчәнлекнең төп төрен раслау өчен, иминиятләштерүчеләргә теркәлү урыны буенча СФР территориаль бүлегенә түбәндәге документларны тапшырырга кирәк: икътисади эшчәнлекнең төп төрен раслау турында белдерү;

- белешмә-икътисади эшчәнлекнең төп төрен раслау;

узган елгы бухгалтерлык балансына аңлатма язуының күчермәсе (иминиятләштерүчеләрдән тыш кече эшмәкәрлек субъектлары).

Мөһим!Әгәр иминиятләштерүчеләр әлеге документларны СФР территориаль органына тапшырмаса, аларның эшчәнлеге юридик затны теркәү вакытында ЕГРЮЛда күрсәтелгән һөнәри куркынычның иң югары сыйныфы булган икътисади эшчәнлек төренә кертеләчәк.

Документларны электрон формада дәүләт хезмәтләре порталы, махсус элемтә операторлары, шәхсән СФР бүлекчәсенең клиент хезмәтләрендә, шулай ук Россия Социаль фонды сайтында иминиятләштерүченең шәхси кабинетында тапшырырга мөмкин.Өстәмә мәгълүматны региональ контакт-бәя телефон номеры8 (843)279-27-66. аша алырга мөмкин