2024 елның 1 апрелендә тәмәке продукциясен законсыз җитештерү һәм әйләнештә тоту өчен җинаять җаваплылыгы билгеләнде

2024 елның 3 мае, җомга

РФ Җинаять кодексының 171.3 маддәсе тәмәке продукциясен законсыз җитештерү һәм әйләнештә тоту өчен җинаять җаваплылыгын күздә тоткан яңа өлеш белән тулыландырыла.

Әлеге җинаять өчен җинаять җаваплылыгы җитештерү, китерү, сатып алу (шул исәптән Россия Федерациясенә керткәндә һәм Россия Федерациясеннән чыгарганда), тәмәке продукциясен, никотинлы продукцияне һәм аларны җитештерү өчен чималны тиешле лицензиясез саклау очрагында, әгәр мондый лицензия мәҗбүри булса, зур күләмдә кылынган һәм биш йөз меңнән бер миллион сумга кадәр штраф белән җәзалана икән яки бер елдан өч елга кадәрге чорда хөкем ителгән кешенең хезмәт хакы яки башка керем күләме, я өч елга кадәр мәҗбүри эшләр белән, Я шул ук срокка ирегеннән мәхрүм итеп, билгеле бер вазифаларны биләү хокукыннан мәхрүм итеп яки өч елга кадәр билгеле бер эшчәнлек белән шөгыльләнергә ярамый.

Тәмәке продукциясенең, никотинлы продукциянең һәм аларны җитештерү өчен чималның бәясе 100 000 сумнан артык дип таныла.

Оешкан төркем тарафыннан яки аеруча зур күләмдә югарыда күрсәтелгән гамәлләрне башкару 3 млн.сумнан 4 млн. сумга кадәр штраф яки 2 елдан 4 елга кадәрге чорда хөкем ителгән кешенең хезмәт хакы яки башка кереме күләмендә, яисә 5 елга кадәр мәҗбүри эшләр белән, яисә шул ук срокка ирегеннән мәхрүм итү белән, билгеле бер вазифаларны биләү яки 5 елга кадәр билгеле бер эшчәнлек белән шөгыльләнү хокукыннан мәхрүм итү белән җәзалана.

Тәмәке продукциясенең, никотинлы продукциянең һәм аларны җитештерү өчен чималның 1 млн.сумнан артык бәясе аеруча зур дип таныла.