Кайбыч районы прокуратурасы инвалид баланы дару препаратлары белән тәэмин итү таләбе белән судка мөрәҗәгать итте

2021 елның 20 апреле, сишәмбе

Кайбыч районы прокуратурасы балалар сәламәтлеген саклау һәм дару препаратлары белән тәэмин итү өлкәсендәге законнарның үтәлешен тикшерде.

Ташламалы дарулар белән тәэмин итүгә инвалид баланың хокукларын бозу турындагы ананың мөрәҗәгате тикшерү өчен нигез булды.

Аның улы «Спинальная мышечная атрофия-G12» авыруыннан җәфа чигә.

2020 елның июлендә балага тормыш күрсәткечләре буенча дәвалау өчен табиблар консилиумы тарафыннан «Нусинерсен (Спинраза)» препараты билгеләнгән.

Балага шундый ук дарулар 2019 елда табиб комиссиясе тарафыннан билгеләнде.

Бүгенге көндә әлеге препарат күрсәтелгән баланың спиналь мускул атрофиясенең патогенетик терапиясенең бердәнбер препараты булып тора.

Әмма, бүгенге көндә, Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгының гамьсезлеге нәтиҗәсендә, балигъ булмаган балалар Тормыш өчен кирәкле «Нусинерсен (Спинраза)» дару препараты белән тәэмин ителмәгән, бу аның гомерен һәм сәламәтлеген куркыныч астына куя.

Тикшерү нәтиҗәләре буенча Кайбыч районы прокуратурасы баланың «Дефлазакорт» препараты белән түләүсез тәэмин итү хокукын тану һәм Татарстан Республикасы Сәламәтлек саклау министрлыгына аны вәкаләтле медицина оешмасы тәкъдим иткән дозаларда дару белән тәэмин итү бурычын йөкләү таләбе белән Казан шәһәренең Вахитов судына мөрәҗәгать итте.

Дәгъва гаризасы каралуда.

ТР Кайбыч районы прокуратурасы